0

Zaman geçtikçe teknoloji ilerliyor. Teknoloji ilerledikçe de bazı meslekler yok oluyor. Fakat yol olan meslekler yerine gelişim devam ettiği için yeni meslekler ortaya çıkıyor. Peki önümüzdeki yıllarda yapay zeka meslek hayatında nasıl bir yere sahip olacak, yapay zeka geleceğin mesleği olabilir mi?

Yapay Zeka

Yapay Zeka

Yapay Zeka Nedir?

Konu hakkında bir şeyler söylemeden önce yapay zekanın ne demek olduğunu açıklamak gerekiyor. Yapay zeka için herkes farklı tanımı kullanıyor. Gerçek tanımını yapmak, bir kitap oluşturmak gibi bir şey. Kısa bir şekilde, bir bilgisayarın veya robotun akıllı bir cisim gibi (bkz: İnsan) düşünüp mantıklı çıkarımlar yaparak hareket edip düşünmesi. Bu tanıma göre bir hesap makinesi yapay zeka sayılamaz. Çünkü önceden bütün olasılıklar programlanıyor.

Yapay Zeka Geleceğin Mesleği Olabilir mi?

Bunun hakkında net konuşmak imkansız. Makine gibi düşünürsek %50 %50 iki olasılık var. Evet veya hayır. Kişisel düşüncemi sorarsanız geleceğin en büyük teknolojilerinden birisi yapay zeka olacak. Derin öğrenme algoritmalarını kullanarak bir çok programın daha stabil çalışması, bir çok insanın hayatının daha da kolaylaşması sağlanabilir.
Kısaca yapay zeka programlama gibi bir meslek ortaya çıkabilir. Veya yapay zekanın sağladığı olanakları kullanarak üretilen cihazların yönetimi için bir meslek dalı ortaya çıkabilir. Yapay zekaya veri öğretmek için bir meslek dalı olabilir. Yapay zekanın yanında anketler de popüler olacak. Çünkü bir yapay zeka algoritması yazılabilmesi için elde veri olması gerekiyor. Bu veriler de çoğunlukla anketlerden sağlanıyor.
Bunların yanında kötü ihtimalleri de göz önüne almak gerekiyor. Bazı felaket senaryoları yazan insanlar gibi konuşmayacağım. (Bkz: Yapay zeka robotlar dünyayı ele geçirecek!) Dünyayı değil ama insanların mesleklerini ele geçirebilir. Teknolojinin gelişmesiyle doğal olarak yok olan mesleklerin yerine yeni mesleklerin geldiğinden söz etmiştik. Peki ya yapay zeka bu meslekleri de yönetirse?
Tekrar, bu konu hakkında net bir şey söylemek imkansız. Var olan iki olasılıktan birisi gerçekleşecek. Umarız ki birinci olasılık ağır basar ve yeni meslek dalları çıkar. İnsanların işsiz kalmasını kimse istemez.

Berkay ÇATAK

Tek Taş Pırlanta Yüzük Alırken Neye Dikkat Edilmelidir?

Previous article

CS: GO'ya Battle Royale Modu Geldi, Oyun Ücretsiz Oldu!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji