0

WordPress altyapılı websitenizi yeni sunucunuza veya hostinginize taşıdığınızda 404 hatası veriyorsa eğer bir dosyayı almayı unutmuş veya atlamış olabilirsiniz. Fakat bu korkulacak bir hata değil. Bütün yazılarınız 404 hatası verdiği için hızlı olmalısınız. Sitenizdeki yazılara erişemeyen okurlarınızı bir bir kaybediyorsunuz. Bu Google sıralamanızı da büyük ölçüde etkileyecektir.

WordPress site taşıma işlemleri genelde cPanel üzerinde gömülü olan dosya yönetim aracı ile yapılıyor. Dizindeki bütün dosyalar zip içerisine alınıyor, phpmyadmin ile veritabanı yedeği alınıp indiriliyor ve yeni sunucuya veya hostinge atılıyor. Fakat burda herkesçe atlanılan bir nokta var. Dosya yöneticinizde gizli dosyaları görmediğiniz için oluşturduğunuz bu zip dosyasında WordPressin sorunsuz çalışmasını sağlayacak olan bazı dosyalar olmuyor.

WordPress 404 Hatasının Çözümü Nedir?

Taşıma esnasında yukarıda belirttiğimiz gibi eksik dosya gelmesi nedeniyle sıkça karşılaşılan 404 hatası başınıza geldi. Taşıma esnasında .htaccess adlı bu gizli dosyayı almadığınız için 404 hatası alıyorsunuz. Bunun çözümü için eski hosting dosyalarınızda cPanel üzerinde gömülü olan dosya yönetim aracında gizli dosyaları göster seçeneğini açtıktan sonra .htaccess dosyasını kopyalayıp yeni sunucunuza atabilirsiniz.

Eğer eski sunucunuza veya hostinginize erişiminiz yoksa korkmanıza gerek yok. Özel ayar yapmadıysanız eğer hemen hemen bütün WordPress sitelerinde .htaccess dosyası aynı oluyor. Aşağıda vereceğimiz kodu kopyalayıp belirttiğimiz adımları izleyerek 404 hatasından kurtulabilirsiniz.

WordPress İçin .htaccess Dosyasının Oluşturulması

WordPress sistemimizin sorunsuz çalışması için aşağıdaki adımları dikkatlice uygulamanız gerekmektedir.

  1. cPanel’e giriş yaptıktan sonra dosya yöneticisi uygulamasına tıklatın veya herhangi bir FTP programını kullanabilirsiniz.
  2. Dosya yöneticisi aracını açmanızın ardından sağ üst taraftaki ayarlar butonuna tıklatın. (FTP programı kullanıyorsanız zaten görünecektir)
  3. Gizli dosyaları göster seçeneğine tıklatın ve ayarları kaydedin.
  4. .htaccess dosyanız ana dizinde görünmeye başlayacaktır. (Eğer görünmediyse sol tarafta yeni dosya oluştur yazısına tıklatıp .htaccess isimli bir dosya oluşturun.) Üzerine sağ tıklatıp düzenle seçeneğine basın ardından aşağıda vereceğimiz kodu bu dosyanın içerisine yapıştırın. (PHP sürümleri ile ilgili bir şeyler varsa silebilirsiniz.)
  5. Düzenlediğiniz yeni .htaccess dosyasını kaydedin.

Standart WordPress .htaccess Dosyası İçerisinde Bulunan Kod

# BEGIN WordPress
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
# END WordPress

Berkay ÇATAK

Ses Kayıt Cihazlarının Satışı

Previous article

Terminal Kötü Amaçlı Yazılım Denetleme Sorununun Çözümü

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji