0

Oyun geliştiricilerinin en çok kullandığı oyun motoru olan Unity’nin Asset Store’unda bir çok ürün yer alıyor. Bu ürünler geliştiriciler tarafından ekleniyor. Siz de ürününüzün burada yer almasını istiyorsanız ve buradan para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Unity Asset Store’da nasıl ürün yayınlanır?

Unity Asset Store’da Ürün – Model Yayınlamak


Unity Asset Store’da bir şeyler yayınlamadan önce Unity’de yayıncı hesabına sahip olmanız gerekiyor. İlk olarak Yayıncı Yönetimi sayfasına ziyaret edin. Unity hesabınızla oturum açın. Eğer yayıncı hesabınız yoksa sistem sizden hesap oluşturmanızı isteyecektir. Karşınıza çıkan formu doldurun ve bilgileri kaydedin. İlerleyen zamanlarda Unity Asset Store’da ürün yayınladığınızda profilinizde verdiğiniz bilgiler gözükecektir.

Yeni Bir Paket Taslağı Oluşturun.

Unity Asset Store’a bir şeyler gördermeye hazırsanız bir paket oluşturmanız gerekiyor. Bunun için Yayıncı Yönetimi sayfasının Paketler sekmesine gidin ve “Yeni Paket Oluştur” sekmesine tıklatın.

Unity Asset Store Paket Ekle

Paketi Asset Store’a Yükleyin

Son kullanıcının yüklediğiniz paketi kullanırken dosyalarında karışıklık yaşamasını önlemeniz için bir klasör hiyerarşisi kurmanız gerekmekte. Bunun için oluşturduğunuz paket dosyasını “Assets” klasörü içine koyun. Bu işlemi yapmanız oluşturduğunuz paketi kullanıcı kendi projesine import ettiğinde paketin Assets klasörüne yerleşmesini sağlayacak.

Assets Altına Oluşturun


Paketinizi yüklemek için ilk olarak Asset Store Tools aracını projenize eklemeniz gerekiyor. Asset Store Tools > Package Upload yolunu kullanarak yayıncı hesabınıza giriş yapın. Ardından oluşturduğunuz paketi yüklemeniz için bir ekran gelecek. Bu ekranda oluşturduğunuz paketin dosyasını ve main assets’i paketi seçmeniz gerekiyor. Gerekli seçimlerin ardından upload butonuna tıklatarak Yayıncı Portalına paketinizi yükleyebilirsiniz.
Eğer işlemleri doğru yaptıysanız aşağıdaki şekilde bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekran paketinizin Yayıncı Portalına başarılı bir şekilde yüklendiğini gösteriyor.

Özet bölümünde paketinizin Sürüm Numarası ve Fiyat bilgisi gibi özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Durum: Paketin mevcut durumu. (Taslak, Yayınlandı, Reddedildi, Beklemede
Versiyon Paketiniz için sürüm numarası ( ör. 1.1, 1.2, 1.3 )
Sürüm Değişiklikleri: Paketinizdeki sürüm değişiklikleri için notları kaydedebileceğiniz alan.
Fiyat (USD): Paketinizin fiyatını belirleyebileceğiniz alan. İsterseniz ücretsiz seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Paketinizi Adlandırın, Açıklama Ekleyin!

Bu alanda paketiniz ile ilgili markette gözükecek bilgileri değiştirebilirsiniz. Eğer satış yapıyorsanız paketinizin güzel gözükmesini sağlamanız için çok önemli bir bölüm.

Başlık: Burası paketinizin ismidir. (Bu alan zorunlu)
Açıklama: Burası paketinizin açıklamasıdır. (Açıklama yalnızca EM, STRONG, A, P ve BR etiketlerini içerebilir)

Paketinizin açıklama bölümünde HTML etiketlerini kullanmak zorundasınız. Eğer etiket kullanmazsanız paketinizi Asset Store’da yayınlamaya gönderdiğinizde red cevabını alırsınız. Açıklama bölümünde paketiniz ile ilgili bir çok detay vermek zorundasınız. Asset Store’da yayınlanmasını istiyorsanız bu alanı özenli ve dikkatli bir şekilde doldurmanızı öneririz.

Paragraf: Yazacağınız her paragraf için kullanmanız gerekmekte. Yazılarınızın bir arada kalmasını sağlayacak <p> Buraya Metin Gelecek</p>
Kalın: Metininizde kelimelerin, cümlelerin kalın gözükmesini sağlar. <strong> Buraya Yazı Gelecek</strong>
İtalik: Metininizde kelimelerin, cümlelerin italik gözükmesini sağlar. <i>Buraya Yazı Gelecek</i>
Bağlantı: Metininizde kelimelere, cümlelere bağlantı vermenizi sağlar. <a href = “url> Buraya Yazı Gelecek </a>

Diğer HTML etiketlerini incelemek ve kullanımını araştırmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Paket İle İlgili Görüntüleri Ekleyin

Metadata & Artwork altındaki  Key Images sekmesinden paketiniz ile ilgili görüntüleri ekleyebilirsiniz.

Görüntü Büyüklükleri

Icon: 128 x 128 (pixel)
Small: 200 x 258 (pixel)
Large: 860 x 389 (pixel)

Paketinize ekleyeceğiniz görüntülerin göz alıcı olmasını tavsiye ediyoruz. Asset Store’da dolanan bir kişinin paketlerde en çok dikkatini çeken unsurlardan birisi görseller. Bunun için görseli güzel seçmenizi öneriyoruz.

Paketinizin Ekran Görüntülerini Ekleyin

Metadata & Artwork altındaki Screenshots sekmesinden paketiniz ile ilgili ekran görüntülerini yükleyin. Eklediğiniz görseller paketinizi tanımlayabilmeli.

Ses Veya Video Ekleyin

Metadata & Artwork altındaki Audio/Video sekmesinden paketinize dikkat çekici video veya ses dosyaları ekleyebilirsiniz. Ses veya video yüklemek için kullanabileceğiniz platformlar aşağıdaki gibidir:

  • Youtube
  • Vimeo
  • SoundCloud
  • MixCloud
  • SketchFab

Oluşturduğunuz Taslağı Silin

Yayıncı Yönetimi isimli sayfanın Paketler isimli sekmesinde açılır metin alanını tıklayarak taslakta olan paketlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bir paket seçimi yapmanızın ardından Metadata & Artwork bölümüne girdikten sonra Delete Draft butonuna tıklatarak taslağınızı silebilirsiniz.

Berkay ÇATAK

17 Yaşındaki Berkay Çatak Yapay Zeka İle Google’ın Bilim Yarışmasında!

Previous article

ÇÖZÜLDÜ! PUBG Flare Gun Attıktan Sonra Drop Neden Gelmiyor?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji