0

MacBook’larda pil ömrünün daha uzun gitmesi ve kabloya bağlı kalmayı azaltmak için Turbo Boost teknolojisi kullanılıyor. Bu yazımızda MacBook’larda Turbo Boost teknolojisinin ne olduğundan ve nasıl aktifleştirileceğinden bahsedeceğiz.

Turbo Boost sadece Apple’da kullanılan bir teknoloji değil. Intel’in işlemcisinde bulunan bir özellik. Apple cihazlarda da bildiğimiz üzere Intel işlemcileri kullanılıyor. Son çıkan bilgisayar ve laptoplarda sıkça Turbo Boost özelliğine denk geliyoruz hatta bazı cihazlar için bastıra bastıra Turbo Boost ile xx hızına kadar çıkmak mümkün ibareli reklamlara denk gelmemiz mümkün. Peki nedir bu Turbo Boost, cihazımızda nasıl aktifleştiririz, Turbo Boost ne işe yarar gibi soruların cevaplarını verelim. Daha net anlaşılması için Turbo Boost nedir başlığından başlayalım.

Turbo Boost Nedir?

Turbo Boost teknolojisini Intel işlemcilerinde görebiliriz. Turbo Boost, cihazda çalışan programın harcadığı enerji ve ihtiyaç duyduğu güce göre işlemcinin frekansını artıran veya azaltan bir teknolojidir.

Örneğin tarayıcıda gezinirken veya bir şeyler not ederken bizim maksimum güce ihtiyacımız olmaz. Intel teknolojisi Turbo Boost ise bunu fark ederek işlemci frekansını azaltıp bilgisayar gücünü kısıyor. Ya da Photoshop üzerinden bir tasarım gerçekleştirirken veya Premiere üzerinden video editi yapıp projeyi dışarı aktarma işlemi sırasında bilgisayarımızın performansının iyi olması gerekiyor. Turbo Boost bu anda da devreye girip işlemci frekansını artırarak bilgisayarın daha iyi performansla ve daha verimli çalışmasını sağlıyor.

Turbo Boost Ne İşe Yarar?

Turbo Boost, bilgisayarımızdan aldığımız verimi tam anlamı ile artırmaya yarar. Bunu işlemci frekanslarını artırıp azaltarak yapar. Aynı zamanda performans gerektirmeyen işlemler yaparken işlemcinin daha az çalışmasını sağlayıp pil kullanımını uzatmayı sağlar.

Sürekli yüksek performans çalışan cihazlarla karşılaştırma yapıldığında çok net söylenebilir ki Turbo Boost teknolojisine sahip cihazların pil ömrü daha uzun oluyor.

Turbo Boost Nasıl Açılır?

Turbo Boost özelliğini cihazlarımızda biz kendimiz açmıyoruz. Bu özellik default olarak açık geliyor ve bu özelliği bizim açıp kapatma şansımız pek bulunmuyor. Turbo Boost özelliği gerektiği zamanlarda otomatik aktifleşerek bilgisayardan aldığımız verimi artırmaya yardımcı oluyor.

Berkay ÇATAK

MacBook Pro 2019 İncelemesi – Uzun Kullanım

Previous article

Kolay Yemek Tarifleri İçin Site

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Gündem