0

Dünyada en çok turistin geldiği bölgelerden bir tanesi olan Sagrada Familia Bazilikası her insanın görmesi gereken bir yapıttır. La Sagrada Familia Hz. İsa’ya adanmış ve hayatı boyunca onu işlemeyi hedef almış bir tarihi eserdir. La Sagrada Familia 1881 yılında köklü ailelerin yardımı ve bağışları ile yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde hala La Sagrada Familia tamamlanmamıştır ve gelişmektedir. Bu tarihi yapının mimarlığını Francisco de Paula del Villar isimli mimar üstlenmiştir. 1883 yılında ise Francisco de Paula del Villar’dan proje alınarak Antoni Gaudi’ye devredilmiştir.  Sagrada Familia giriş ücreti ve diğer gezi ile ilgili bilgileri merak eden kişiler için müzebiletleri.com’un detaylı bir yazısı bulunmaktadır. Bu yazıyı inceleyerek Sagrada Familia hakkında bir çok şeyi öğrenebilirsiniz.

Sagrada Familia’nın Bölümleri

Sagrada Familia bir çok iç ve dış yapıdan oluşmaktadır. Tüm eseri gezmek saatlerinizi alabilir lakin esere sadece yakından ve dışarıdan bakmak bile bir çok insanı cezbetmektedir. Dış cephede yer alan Nativity Façade bölümü Hz. İsa’nın doğuşunu temsil eden bir yapıdır. Passion Façade isimli dış cephe yapısı ise tutkuyu sembol etmektedir. Hz İsa’nın yaşadığı çilelere rağmen tutkuyla yaşadığını anlatmak için yapılmıştır. Glory (İhtişam) Cephesi ise Hz. İsa’nın yüceliğini ve zaferi anlatan bölümdür. Sagrada Familia’nın iç bölümlerine bakacak olursak; Nave bölümü hristiyanlığa giden uzun yolu ifade eder. Crypt ise hristiyan mezarların yer aldığı bölümdür. Crypt bölümünde mimar Antoni Gaudi’nin de mezarı yer almaktadır.

Sagrada Familia tarihte mimarisinin eşi benzeri yok denilebilir. Bu güzel tarihi yapıyı gezmek isteyenler için müzebiletleri.com sitesi tur düzenlemektedir. Bu sitede Sagrada Familia giriş ücreti ve tur bilgileri hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Sitede aynı zamanda yapının detaylı anlatımı ve uzun tarihçesi de bulunmaktadır. Sagrada familia ziyaret saatleri ve hangi zamanlarda gidilmesi uygundur gibi konuları da site içerisinde bulabilirsiniz. Tura katılmanız halinde sizlere rehber hizmeti yada ulaşım kolaylığı gibi imkanlardan da faydalanabilirsiniz. Tur ücretleri tarihlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Detayı bilgi almak için müze biletlerini ziyaret edebilirsiniz.

Berkay ÇATAK

iOS 13 Memoji Nedir? Memoji Nasıl Kaldırılır?

Previous article

Bornova Samsung Servisi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir