0

Son yıllarda artan sosya medya kullanımı günümüzde çeşitli problemlerin ve dolandırıcılık yöntemlerinin çoğalmasına neden ve yardımcı oldu. Dolandırıcılar günden güne kendi yöntemlerini geliştirerek vatandaşın helal kazancına göz dikip onca yıllık birikimini bir çırpıda alabiliyor. Siz de bu tuzağa düşmemek için haberimizi dikkatlice okuyun!
Facebook’ta dolaşırken karşımıza sıkça reklamlar çıkıyor. Kimileri işletmenin tamamen masum bir şekilde işletmelerini büyütmek ve kazanç sağlamak amacı ile yayınladığı ve bizim de işimize gelen reklamlar. Çoğu şirket sosyal medyaya reklam vererek etkin kullanıcıya erişebiliyor.
Fakat dolandırıcılar da bu yöntemi kullanabiliyor. Facebook’un reklam konusunda güvenli olmadığını buradan belirtmekte fayda var. Reklamlar yayına almadan önce kontrol ediliyor fakat büyük bir ihtimal içeriklerine bakılmadan cinsellik içerip içermediğine bakılıyor. Bu nedenle karşımıza sıkça spam reklam çıkıyor.
Haberlerde yaz sezonunda her gün en az bir kere duyduğumuz sahte otel ve tatil reklamlarının büyük bir nedeni de Facebook’un reklamların içeriğine bakmadan tamamen kendi çıkarını ve kazancını düşünerek yayına alması.

Sahte Reklamlardan Korunmak İçin Ne Yapmalıyım?

Sahte reklamlardan korunmak aslında çok basit. Gördüğünüz her reklama ön yargı ile yaklaşmalısınız. Gerçeklikten uzak olan reklamlara özellikle. (Örn: 100Tl’ye ıPhone X Kazanın!)
Eğer ön yargıyla yaklaşıp doğru olma ihtimali verip reklama tıkladıysanız alan adını yani üst kısımda yazan linkin gerçek olduğuna emin olun. Çoğu dolandırıcılar şirketlerin ve bankaların alan adının benzerini satın alarak sahte giriş formları hazırlıyor. Bu alan adının doğru olup olmadığını kontrol etmek için bankanın veya şirketin ismini Google ile aratıp gerçek sitesini bulmak.

Kredi Kartı Bilgilerinizi Girmeden Önce İki Kere Düşünün!

Eğer ki siteyi de doğru dediniz ve karşınıza kredi kartı bilgileriniz isteniyor. Size sunulan kampanyayı veya hizmeti reklamdan ayrılarak Google üzerinden şirketin, bankanın kendi sitesi üzerinden sorgulayın. Eğer böyle bir kampanya gerçekten mevcutsa gerçek sitelerinde mutlaka yer alacaktır.
 

Berkay ÇATAK

Sevenleri Altın Elbiseli Adam'ı Anmak İçin Buluşuyor!

Previous article

Dikkat, Elektronik Cihazlarınız Patlayabilir!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Sosyal Medya