0

Web sitesi sahiplerinin ve bilişim işi ile uğraşanların sık bir kullandığı özellikti. Yeni bir sayfanız olduğunda Google’a bildirmek için bu özelliği kullanıp Google botlarını web sitenize çekerek indexlenmesini sağlıyordunuz. Fakat Google bu özelliği kötü amaçla kullanıldığı gerekçesi ile kalıcı olarak kaldırdı.

Google Submit URL


Eğer Google botları web sitenize yavaş geliyorsa veya hiç gelmiyorsa her içerik girişi yaptıktan sonra uğrak noktanız oluyordu. Veya bir yerden backlink aldığınızda onu indexletmek için web sitesi sahibi olmanıza gerek kalmıyordu.
Google URL gönder sayfasında şu açıklamayı koymuş: Google dizinine URL göndermek için ya bir site haritası gönderin ya da yeni URL Denetleme aracımızı kullanın.” 
Yani Google diyor ki; Google’da bir sayfanın çıkmasını istiyorsanız, o sitenin mülk sahibi siz olmalısınız. Bu özellik hacklink’i bir nevi önlemek için iyi bir adım olabilir fakat gelen gideni aratacak.

Peki Index Almayan Site Sahipleri Ne Yapacak?

Bunun için Google’ın Search Console bölümünde web sitesinin mülk sahibi olduğunu doğrulayıp Google’a her an güncel olan bir site haritası göndermeniz gerekmekte. Biraz bekledikten sonra Google Gibi Getir aracını kullanarak yeni sayfanızı bildirebilirsiniz.

Berkay ÇATAK

Gmail'de Artık E-Posta Gönderirken Zamanlayıcı Kullanabileceksiniz!

Previous article

NASA'dan Türkiye'ye Korkutan Uyarı!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji