0

Günlük hayatımızda karşılaştığımız problemler nedeni ile ya da eğlenmek için, kısaca belirli bir amaca hizmet eden ve kullanıcıyı memnun etmeyi amaçlayan web sitelerine her gün defalarca giriyoruz. Artık o kadar sıradanlaştı ki bazı platformların web sitesi olduğunu fark edemiyoruz. Mesela sosyal ağlar… Gün içerisinde girdiğimiz web siteleri sizin her adımınızı [tooltip text=”Google Analytics” gravity=”nw”]Google Analytics web sitelerine eklenen küçük bir kod ile ziyaret eden kişilerin hangi sayfaya girdiğini, hangi sayfadan çıktığını, ortalama kaç dakika gezindiğini ve daha fazlasını gösteren ücretsiz hizmet.[/tooltip] aracılığı ile takip ediyor. Google’ın eklentisi ile artık Google Analytics’ten saklanabilirsiniz. Tıpkı bir ajan gibi. Bakın o eklenti nasıl kullanılıyor…

Google Analytics’ten Saklanın!


Web site sahipleri için Google Analytics hizmeti gerçekten yerine hiç bir şeyin getirilemeyeceği getirilse dahi yerini tutamayacağı bir nimet. Google Analytics verileri sayesinde web sitesi sahipleri kullanıcıların tepkilerine göre web sitelerinde düzeltme yapıyor. Sizin site içerisinde karşınıza çıkan ilginizi çekebilecek bağlantılar (sağ tarafta gördüğünüz üzere) Google Analytics‘ten gelen verilere göre kullanıcı deneyimini en üst düzeye taşıyarak kullanıcının web sitesinden büyük verim alması için kullanılıyor.

Google Analytics’ten Nasıl Saklanırım?

Windows kullanıcıları için işlem basit. Aşağıda ikinci adımda belirtilen butona tıklattığınızda sizi Google Mağzasına yönlendirecek. “Chrome’a ekle” butonuna tıklattığınızda eklenti sorunsuzca browser’ınıza kurulmuş olacak.
macOS kullanıcıları için aşağıda adım adım yapacağınız işlemleri anlatacağım.

  1. Masaüstü cihazınızdan [tooltip text=”https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/” gravity=”nw”]Google Analytics’ten Saklanmak için eklenti indireceğiniz adres.[/tooltip] adresine tıklayın.
  2. Google Analytics Kapsamı Dışında Kalma Tarayıcı Eklentisini Edinin”  butonuna tıklatın.
  3. Karşınıza çıkan sözleşmeyi okuduktan(!) sonra “Kabul Et Ve Yükle” butonuna tıklatın.
  4. “İndirme işleminin birkaç saniye içinde tamamlanması gerekir.” yazısı geldikten sonra eklenti indirilmiş olacak.
  5. İndirilen dosyaya iki kere tıklayın.
  6. Çıkan pencerede “Güven” butonuna tıklatın.
Google Analytics Kurulumu

Google Analytics Kurulumu Güven Butonu

Berkay ÇATAK

Twitter'da Takip Ettiğiniz Kişilerin 5 Sene Önceki Tweetlerini Görün!

Previous article

Seçim Zamanı Bayrak Asmaya Son! Bakın Nasıl Reklam Yapıyorlar!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji