0

Oyunlar çocuk gelişimi için son derece önemli. Peki, en güzel oyunlar hangileri?

Oyun kavramı, insanlık tarihi kadar eski bir olgudur desek sanırız yanlış olmaz. Zira dünya üzerinde her saat milyonlarca çocuk oyunlarla iç içe yaşıyor. Çocuklar tarafından en sevilen oyunlar ise ülkeden ülkeye ve hatta şehirden şehre değişiklik gösteriyor olabilir. Yine de en güzel oyunlar arasında çoğu zaman hepimizin bildiği oyunlar yer alıyor. Gelin şimdi o en güzel olarak adlandırılan oyunlara kısaca bakış atalım.

En Güzel Çocuk Oyunları

Çocuklar, dünyanın her zaman gülümseyen yüzü olarak umudu temsil ediyorlar. Bununla birlikte çocuk oyunları da onların neşesini taşıyor. Dünyada çocukların en sevdiği oyunlar değişiklik gösterse de ülkemizde buna yönelik kısa bir araştırmayla geleneksel ve dijital oyunların hangilerinin en güzel oyunlar olarak değerlendirildiğini görmek mümkün. Bu oyunlardan bazıları şöyle:

#1 Saklambaç

Hem ülkemizde hem de dünyanın diğer ülkelerinde en sevilen geleneksel oyunlardan biri olarak kabul edilen saklambaç yıllar geçse de popülerliğinden bir şey kaybetmiş değil. Halen evlerde ve sokaklarda saklambaç oynayan çocuklara rastlamak mümkün. Hatta kimi zaman hızını alamayıp saklambaça dalan yetişkinleri de görüyoruz.

#2Körebe

Bir önceki maddede yer alan saklambaç kadar popüler olmasa da yine de çocukların kıkır kıkır gülerek oynadığı ve çok eğlendiği oyunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor körebe oyunu. Gözleri çok sıkmadan bir bez ile kapattıktan sonra ebenin, diğerlerini seslerinden bulmasını sağlamaya çalışmak hem büyükler hem çocuklar için son derece eğlenceli. Yalnız, körebe oynarken olası çarpma ya da yaralanmaları engellemek için etrafta tehlike oluşturabilecek eşyaları kaldırmanızı öneririz.

#3Seksek

Çeşitli bölgelerde seksek ya da çizgi gibi isimlerle anılsa da verdiği heyecan ve eğlence hep aynı kalıyor. Çeşitli şekillerde çizilen oyun alanında bir taş aracılığı ile oynanan bu oyunda çocukların el-göz koordinasyonu ve motor becerilerinin gelişimine katkı sağlanmış olunuyor. Ayrıca bedensel esneklik açısından da son derece faydalı bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

#4Dijital Çocuk Oyunları

Çocukların da teknolojiyi hayatlarının en önemli parçalarından biri haline getirmesiyle bazı anne-babalar endişeye kapılmış olabilir ancak teknolojiyi öcü gibi göstermek yerine faydalı taraflarına odaklanmak her zaman daha verimli sonuçlar verir. Özellikle reklam içermeyen, pedagog onaylı çocuk oyunları ile çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanında oyun oynarken zeka gelişimine de destek olsun ve fiziksel olarak de spor yapsın isterseniz MentalUP’ı denemenizi öneririz. Reklamsız ve güvenli çocuk oyunu MentalUP, tamamen yerli bir uygulama olmakla birlikte dünyada 10 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

Dijital Çocuk Oyunu MentalUP’ı inceleyin

#5 Aileyle Oynanacak Oyunlar

Bütün çocuklar aileleri ile zaman geçirmekten keyif alırlar. Bunu birlikte yapmanın en eğlenceli yollarından biri ise evde ya da bahçede oyunlar oynamaktır. Çocuklarınızla birlikte oynayabileceğiniz oyunların kısa bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Evde saklambaç
  • Bilmece sorma oyunları
  • Hikaye kurma oyunları
  • Evde drama çalışmaları
  • Çoraplarla futbol
  • Sepete basket atma

Ameliyatsız Basur Tedavisi Gelişimi

Previous article

Milletin hizmetine giren Koza Altın TMSF bünyesinde yüzde 125 büyüdü

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir