0

Yaklaşık iki aydır borsada dolar yükselmeye çalışıyor fakat bir noktada sabitlenmişti. Geçtiğimiz ay merkez bankasının faizi sabit tutması ile dolar 4,94’e kadar fırladı. Bugün de Amerikanın enflasyon zammı yüzünden doların değeri Türk lirasının 5 katı oldu.
Bu zam ile birlikte doların yükselmesiyle borsa büyük bir oynama yaşadı. Bunu önceden ön görenler ise büyük paralar kazandı. Dolar ile alış veriş yapan bir çok firmanın işleri doların yükselmesi ile duraksıyor.
Özellikle teknoloji sektöründe büyük fiyat farklarına yol açan doların yükselmesi ile bir çok şey de değişiyor.

Peki Doların Yükselmesi Bizi Nasıl Etkileyecek?

Bir çok kişinin düşüncesi “Ben ekmeği dolarla almıyorum ki?” evet. Ekmeği dolarla almıyoruz fakat günlük yaşantımızda satın aldığımız bir çok şeyin fiyatını dolar belirliyor.
Özellikle teknolojik ürünler. Bu ürünleri dışarıdan ihraç ettiğimiz için doların yükselmesi ile birlikte ihraç edilirken alış fiyatı da yükseliyor. Üzerine kar payı, vergiler derken büyük bir fiyata yükseliyor.

Çoğu dijital firma fiyatarı Türkiye için fazla olduğundan kur sabitleyip fiyatı biraz da olsa düşürmeye çalışıyor. Bunun en büyük örneği büyük oyun şirketi Steam. Steam bir kaç yıldır dolar kurunu 2TL’ye sabitledi.
Özellikle Steam’ın dolar kurunu güncellemesi demek Türkiye’de gamer sayısının büyük ölçüde azalması demek. Tabii ki böyle bir şey olursa bu duruma en çok YouTube içerik üreticileri sevinir.
Yani ekmeği dolarla almıyoruz fakat kullandığımız çoğu şeyin ucu dolara dokunuyor.

Berkay ÇATAK

Google'dan Apple ve Microsoft'u Yerin Dibine Sokan Reklam!

Previous article

Google Gibi Getir Nasıl Kullanılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji