0

Günümüz dünyasında bir çok şeyi teknoloji sayesinde internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Alışverişlerimiz bile artık yavaş yavaş internete taşınıyor. Bilgisayar, telefon gibi bir çok değeri büyük olan eşyaları artık internet üzerinden alıyoruz.
İnternetten alışveriş bu kadar yaygınlaşınca internet korsanları da işe dahil oluyor ve kredi kartı bilgilerimiz gibi bir çok şey biz gönder butonuna bastığımızda sunucuya ulaşmadan 3. kişiye gidiyor. Bunu biraz daha detaylı açıklamak gerekirse, bir e-ticaret sitesinden alış veriş yaptığımızı varsayalım. Siz kredi kartı bilgilerinizi girip satın al butonuna tıkladığınızda bu bilgileriniz sunucuya gidiyor onay aldığında tekrar size geri dönüp işlemi gerçekleştiriyor. SSL olmayan web sitelerinde satın al butonuna tıklatıldığı anda web sitesi bir internet korasanı tarafından izleniyorsa sizin gönderdiğiniz bilgiler sunucuya ulaşamadan internet korsanının eline geçiyor. SSL ise gönderdiğiniz bilgileri şifreleyerek sunucu ile web sitesi arasına 3. bir kişinin girmesini önlüyor.

Google bu internet korsancılığının önüne geçebilmek amacı ile artık SSL protokolünü kullanmayan web sitelerini güveli değil olarak gösteriyor. Bu kullanıcı deneyimi olarak iyi bir adım olacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz aylarda Google SSL kulanan web sitelerini arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkardığını ve SEO’ya büyük bir katkı sağladığını açık açık dile getirmişti. Son Chrome güncellemesi de SSL’in önemini bize bir kez daha hatırlatmış oluyor.

SSL Fiyatları Çok Pahalı! Ne Yapacağız?

Doların 5TL olması ile birlikte bir çok şey de beraberinde pahalılaştı. Bunların içinde SSL de var. SSL’e eğer e-ticaret sitesi yönetmiyorsanız ve bir blogunuz varsa bu kadar para vermek gereksiz. Bunun için SSL’i ücretsiz veren bazı yerlerden almanız daha mantıklı olacaktır. Haberimizin devamında nasıl ücretsiz SSL alabilirsiniz onu anlatacağım.

SSL For Free Web Sitesi İle Ücretsiz SSL Sahibi Olabilirsiniz!

Ücretsiz SSL’ e adım adım.

  1. sslforfree.com web sitesine giriş yapın
  2. Karşınıza çıkan bara web sitenizin sadece domain adını yazın. (örn: kisavoz.com) Ve Create Free SSL Certificate butonuna tıklatın.
  3. Automatic FTP Verification butonuna tıklatıp FTP bilgilerinizi girin. Bu bilgiler doğrulama için kullanılacak. İsterseniz manuel de doğrulayabilirsiniz fakat biraz uzun bir işlem.
  4. FTP bilgilerinizi girdikten sonra SSL sertifikanızı indirip CPanel yardımı ile web sitenize kurabilirsiniz.
Berkay ÇATAK

2 Ağustos Dünya Yakışıklılar Günü İle İlgili En Güzel Tweetler

Previous article

Son Zamanların Popüleri Musical.ly Kapanıyor!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Gündem