0

Twitter.. Çoğumuzun haftanın onca saatini Twitter’da geçiriyoruz. Gündemi takip etmek, siyaset dünyasında neler yaşanmış, magazinde kim kiminle sevgili olmuş gibi çeşitli konuları takip etmek için hesabımız var. Ancak Twitter hesabınız ne kadar güvende?
İnternette ilgimizi çekecek veya çekmeyecek istemediğimiz kadar içerik var. Twitter’da da aynı şekilde her türlü şeye ulaşabiliyorsunuz. Fakat sizin masum gördüğünüz bazı şeyler o kadar masum olmayabiliyor. Hepimizin başına gelen en küçük örnek: Spam mesajlar. Çoğu kişi bu mesajları masum olarak görüp açıyor, verilen bağlantıya tıklıyor. Kimimiz ise bilinçli bir şekilde spam bildirip hesabı engelliyoruz. Haberimizde bu kötü içeriklerden hesabınızı nasıl koruyacağınızı anlatacağım.

Çok üst Not: Bunu haberi bitirdikten sonra yazıyorum. Haberi yazarken çok eğlendim. Bunu yazımda da anlayabilisiniz. Tam da eğlenirken öğrenebileceğiniz bir yazı oldu. Aşağıda da bir bonus var. Onu kaçırmayın. Keyifli okumalar.

Twitter Hesap Güvenliğinizi Sağlayın

1) Giriş Doğrulaması Özelliğini Aktifleştirin

Twitter hesap ayarlarında Hesap bölümünde bulunan Giriş Doğrulaması özelliğini aktifleştirin. Bu özelliği aktifleştirmeniz için hesabınıza bağlı bir telefon numarası bulunması gerekiyor. Giriş Doğrulamasını aktifleştirdiğinizde; artık hesabınıza her girişte eklediğiniz telefon numarasına bir doğrulama kodu gelecek. Ancak gelen kodu istenilen alana yazdığınızda hesabınıza ulaşım sağlanabilecek.

Twitter Hesap Güvenlği Nasıl Sağlanır

2) Twitter Şifreniz 12345 Olmasın!

Evet. Şifreniz 12345 ya da tam tersi olmasın. Hesabınıza erişmek isteyen kişilerin çoğu ilk olarak bu kombinasyonları deniyor. Daha sonra ise doğum tarihiniz, isminiz gibi şeyler. Biraz daha hayal gücünüzü zorlayın! Daha güzel şeyler üretebilirsiniz. Mesela 987654321 yapın.

3) Bio’nuza Yazdığınız Adres Mail Adresiniz Olmasın!

Hani Twitter’da 10.000 sınırını aşan hesapların bio’suna otomatik olarak “Sosyal Medya Uzmanı” ve mail adresi geliyor ya, o yazan mail adresi hesabınıza tanımlı olan mail adresi olmasın. Şifreniz de yukarıdaki gibiyse eğer bu işi sizden iyi yapan başka uzman olamaz..

Twitter Hesap Güvenliği

3) 3. Parti Uygulamaya Şifrenizi Girmeyin.

Bunu 3. maddeye güzel gözüksün diye ekledim. Ama siz yine de girmeyin çünkü; hiç bir uygulama profilinize giren kişileri, ilerideki bebeğinizin fotoğrafını ya da ne zaman öleceğinizi gösteremez. Bu nedenle girmeyin. Bu tür uygulamalara girmeniz, yukarıdaki fotoğraf gibi bir topluluk içinde Twitter hesabınıza girmeniz ile aynı.
Bir de Twitter’ın API’lerini kullanarak hizmet veriyormuş gibi görünen siteler var. Bu siteler sizin şifrenizi göremez fakat API ile hesabınızı en az sizin kadar yönetebilir. Eğer ille de gireceğim diyorsanız çıkan ekranda uygulamanın Twitter hesabınız ile neler yapabileceğini gösteren izinleri bir gözden geçirin. Ha bir de eğer o uygulamaya giriyorsanız şifrenizi bana da vermenizin bir mahsuru da olmaz sanıyorum. Twitter’da @berkaypng ya da instagram’dan @berkaypng hesabıma mesaj ile kullanıcı adı şifrenizi yazarsanız ben de arada girer timeline’ınıza neler düşmüş okurum.

4) Her Gelen Mesajdaki Linke Tıklamayın!

Tanıdığınız güvendiğiniz biri bile olsa tıklamayın. Özellikle “tr.gg, xyz, tk, gq” gibi uzantılı sitelerden kat kat uzak durun. Onlar ki hesaplarınızı bir canavar gibi yemek isterler! Şaka belki yiyemezler ama sizin ağzınızdan aynı size gelen mesajlar gibi mesaj gönderir. Bunu istemezsiniz. Biz de istemiyoruz, yapmayın.

Bonus: Mesaj Gönderen Kişilerin Profiline Girin veeeee..

Göreceksiniz ki o sizi takip etmiyor.. Çünkü akıllı, çünkü o popo pardon popi. Yani fenomen. Onun birilerini takip etmeye ihtiyacı yok! Herkes onu takip etmeli. Böyle mesaj atanları takipten çıkarsanız, takip ettiğiniz kişilerin ve timeline’ınıza düşen tweetlerin kalitesinin arttığını görebilirsiniz.
Bu arada onlar hep Twitter’a suçu atar. Çünkü gelen linke Twitter tıkladı. O evinde mışıl mışıl uyurken Twitter gelen mesaja tıkladı ve virüs bulaştı. (Uyurken derken hani anladınız siz) Onlar Twittere söverler. Örnek aşağıda. Tam haberi yazarken gelen mesaj sahibinin profiline girdiğimde gördüğüm şey. Bari haberi ataydım öyle spam mesaj gelseydi.

5000 IQ’lu İnsan Fotoğafları İndir

Bu Fotoğrafı Koyup Haberi Noktalıyorum. Herkese İyi Günler!

Berkay ÇATAK

Google Adwords Kapanıyor!

Previous article

YKS Sınavına Gimeden Yapılacak 3 Şey Ve Dualar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Sosyal Medya