0

Son zamanlarda yatırım yapmak isteyenlerin gözdesi olan bitcoin madenciler için büyük gelir kaynağı olabiliyor. Geçtiğimiz aylarda hızlı yükselmesi ile bir çok bültene konu olan bitcoin bu sıralar düşüşte. Fakat sizden habersiz bilgisayarınız bitcoin madenciliği yapıyor olabilir!
Bitcoin madenciliği yapmak için bir çok kişi özel sistemler topluyor ve bu iş için büyük paralar harcıyor. Fakar bazı internet korsanları bu işlemi bizim bilgisayarlarımız üzerinden fark ettirmeden yapıyor olabilir.
Bunu anlamanın kolay bir yöntemi var. Eğer bilgisayarınız normalden daha çabuk ısınıyor veya yavaş çalışıyorsa siz de bu internet korsanlarının hedefi olmuş olabilirsiniz.

Virüs Bulaşmaması İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Bu virüsün bulaşmaması için güvenmediğiniz web sitelerinden hiç bir dosya indirmemeniz gerekiyor. Orijinal yazılım harici hiç bir değiştirilmiş oyun ve program indirmemeniz gerekiyor. Bu tür programlar virüsleri içerisine gizleyip bilgisayarınıza sızması için en uygun ortamı sağlıyor.

Bir çoğumuz internet üzerinden dizi ve film izliyoruz, haber okuyoruz. Hiç ihtimal vermeyeceksiniz ama günlük kullandığımız bu web siteleri bile sizin bilgisayarınız üzerinden bitcoin madenciliği yapıyor.
Bunun en büyük örneği günde on binlerce webmaster’ın uğrak noktası olan R10 isimli forumda tespit edilen bitcoin madenciliği kodu kullanıcılarının üzerinden haksız para kazandığını gösteriyor. Kodun fark edilmesinin ardından forum yöneticileri bu kodun bir virüs olarak 3. kişilerin eklediğini söyleyerek kendilerini savundular.

Bir Eklenti İle Kodun Çalışmasını Engelleyebilirsiniz!

Chrome kullanıyorsanız Google Chrome Mağzasını kullanarak küçük bir eklenti ile bu koda sahip web sitelerinde kodun çalışmasını engelleyebilirsiniz. Üstelik ücretsiz…
İnternet korsanlarından korunmak için işletim sisteminizin güvenlik duvarı dışında hiç bir yazılıma güvenmemeniz gerekmektedir. Virüs programı olarak işletim sisteminizin güvenlik duvarını etkinleştirmeniz ve bilinçli bir internet kullanıcısı olmanız sizin için faydalı olacaktır.

Maysa İle Bulut Çizgi Filminde Eşek İle Uygunsuz Sahne!

Previous article

Apple Watch İçin Jailbreak Çıktı! Saatinizi Özelleştirin!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji