0

17. ve 18. yüzyıllarda Osmanlı Devleti ile Rusya Çarlığı arasında çok sayıda mücadeleye neden olmuş Azak Kalesi, Don Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada yer almaktadır. Özellikle 9. yüzyıldan sonra Azak şehrinin Karadeniz ticareti noktasında önemli bir liman kenti olmasının ardından bölgede ki en önemli alan haline geldi.

Azak Kalesinin Ruslar İçin Önemi Nedir?

Bulunduğu konum itibariyle özellikle kara sınırında olmasından dolayı Rusya için oldukça kritik bir yerde bulunmaktadır. Rusya topraklarının Karadeniz’e açılan kapısı konumunda olan Azak kalesi, bölgede ki siyasi güç göstergesi açısından da oldukça fazla el değiştirmiştir.

Azak Kalesi Hangi Antlaşma İle Ruslara Bırakıldı?

Azak kalesi, uzun tarihi boyunca defalarca el değiştirdi. Özellikle 14. yüzyıldan sonra Osmanlı Devleti ile Rus Çarlığı arasında defalarca el değiştirmiştir. Kalenin bulunduğu konumun özelliğinden dolayı taraflar arasında sürekli bir çatışmaya neden olan bu kale, tarihi süreç içerisinde özellikle Osmanlı Devleti ile Ruslar arasında zorlu mücadelelere neden olmuştur. Azak Kalesi en son Ruslara bırakılmıştır.

1768-1774 yılları arasında gerçekleşen Osmanlı-Rus Savaşında Osmanlı Devleti savaşın kaybeden tarafı olmuştu. Bu savaş sonrasında iki taraf arasında 21 Temmuz 1774 tarihinde Küçük Kaynarca Antlaşması imzalandı. Bu anlaşma metninde yer alan 20. madde, tam olarak Azak kalesinin durumuyla ilgili olarak hazırlanıştı. Bu maddede Azak Kalesi Rusya’ya bırakılacağı ve sonsuza kadar o şekilde kalacağı belirtilmiştir.

Türk Telekom Sil Süpür Hilesi Nasıl Yapılır? – Güncel

Previous article

WhatsApp Paketi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Gündem