0

Dünya devi haline gelen perakende satış sitesi Amazon ülkemizde ki faaliyetlerine de 19 Eylül 2018 tarihi itibariyle başlamıştır. Eğer sizde Amazon Türkiye’de satış yapmak ve para kazanmak istiyorsanız öncelikle mağaza açmanız ve bu mağaza üzerinden satış yapmanız gerekmektedir. Bizde bu yazımızda sizlere Amazon’da mağaza nasıl açılır, şartları nelerdir, komisyon ve benzeri uygulamalar hakkında bilgiler vereceğiz. Ülkemizde 2018 yılında Türkiye sürümü açılan Amazon’da satış yaparak para kazanmak çok kolay olmaktadır.

Amazon’dan Türkiye’ye Satış Nasıl Yapılır?

ABD merkezli olan Amazon, ülkemizde Amazon.com.tr web sitesi ile hizmete başlamıştır. Eğer sizde Amazon’da site açarak satış yapmak istiyorsanız öncelikle aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

1-) Satıcı Hesabı Açtırın

Amazon’da satıcı hesabı açmak kısa bir süreliğine ücretsiz olarak sunulmuştur. Sizde hesap açtırmak için öncelikle geçerli olan ve süresi dolmamış bir kredi kartına sahip olmalısınız. Amazon Türkiye’de satış şartları arasında kredi kartınızın olması gerekmektedir, çünkü sistem bakiyenizde yeterli para olmadığında ücreti kredi kartınızdan tahsil etmektedir. Bunun yanında yine ülke alan kodu ile geçerliliği aktif olan bir telefon numarasına ihtiyacınız olacak.

Firma Kayıt Bilgileri: Yine firma bilgilerinizi eksiksiz girmelisiniz. Şirket sicil numarası, şirket vergi numarası ve işletme türü bilgilerinizle kayıtlı iş adresi bilginizi girmelisiniz. 

Birincil İrtibat Kişi Bilgileri: Amazon satış platformunda satış mağazası açmak için birincil irtibat kişisi ya hesap sahibinin kendisi ya da hesap sahibi adına Amazon’da satıştan sorumlu kişidir. Sorumlu olan bu kişi hesap sahibinin yapabildiği hemen her işi yapabilecek konumda olmaktadır. Amazon’un sizen istediği belgeler ise; Kimlik veya aktif Pasaport bilgileriniz, Doğum tarihi ve doğum yerinizle birlikte cep telefon numaranız gerekmektedir.

Banka Hesap Bilgileri: Son olarak kayıt işlemini tamamlamanız için TL hesabı olacak şekilde banka hesap bilgilerinizi ulaştırmalısınız. Amazon Türkiye’de satış zorlukları ile karşılaşmamakiçin hesap açmanız gerekmektedir, çünkü nihayetinde yapmış olduğunuz ürün satışlarının ücreti bu hesaba yatırılacaktır.

2-) Ürün Yüklemesini Yapın

Hesap açma işleminizi tamamladıysanız, artık sitenize satmak istediğiniz hemen her ürünün yüklemesini yapabilirsiniz. Tabi ki Amazon ürün yüklemesinde de sizlerden belirli şartlar istemektedir. Her ürün için en az bir fotoğraf, açıklama, kargo bilgisi ve fiyat bilgilerini ireniz gerekmektedir. Aksi durumda ürün girişini tamamlayamazsınız ve ürünü satışa çıkaramazsınız. Amazon’a ürün yükleme de en önemli nokta yükleyeceğiniz ürünler için dikkat çekici açıklamalar, başlıklar ve cazip kampanyalar düzenlemeye dikkat edin.

Şayet Amazon’da satışı gerçekleşen ürünleriniz olursa, Amazon sistemi size bilgilendirme mesajı ve mail yoluyla bilgilendirme göndermektedir. Amazon Türkiye’de ürün yükleme ve satış yapmak için gelen bildirim neticesinde satılan ürünlerinizi sistemde belirttiğiniz sürede kargoya vermeniz gerekmektedir.  En son adımda ise artık satmış olduğunuz ürünlerin ücreti iki hafta ani 14 gün içerisinde hesabınıza yatmaktadır.

Amazon’da Satış Nedir, Kimler Satış Yapabilir ve Neler Satılamaz?

Sell on Amazon adlı uygulama sayesinde satıcılar ürünlerini kolaylıkla satabilmektedirler. Be dev perakende e-ticaret satış platformunda Türkiye vergi numarası, geçerli ir şirket sicil numarası, banka hesabı, geçerli e-posta hesabı ve kredi kartı olan hemen her şirket Amazon üzerinden satış yapabilir. Yine kurumsal şirketlerin yanında şahıs şirketleri de satış yapabilmektedir. Amazon.com.tr’de müşteriler ürünleri sadece banka kartı ve kredi kartı ile ödeme seçeneğiyle alabilmekteler. Kapıda ödeme gibi seçenekler bulunmamaktadır.

Amazon.com.tr’de birçok ürünü (kullanılmamış) rahatlıkla satabilirsiniz, ancak bazı ürünlerin satışı yasaktır. Kullanılmış ikinci el ürünler, yenilenmiş, el yapımı ve koleksiyon ürünlerinin satışı yapılamamaktadır. Yine bunların yanında Amazon Türkiye’de neler satılamaz sorusuna cevap olarak yasa dışı ürünleri ve yasaklı ürünlerin satışını yapamazsınız. Bunlardan bazıları reçeteli ilaçlar, silah ve mühimmatı, tütün ürünleri ve uyuşturucular olmaktadır.

Instagram Reklamları: https://www.618media.com/instagram-reklamlari/
618media: https://www.618media.com/
Sosyal Medya: https://www.618media.com/sosyal-medya/

Berkay ÇATAK

Kayıp İlanı Nedir, Nasıl Verilir ve Nereye Verilir?

Previous article

2019 Sil Süpür Çıkmıyor Hatasının Kesin Çözümü

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Gündem